در نا امیدی بسی امید است

منوي اصلي

آرشيو موضوعي

آرشيو مطالب

لينکستان

ساعت

امکاناتولنتاین یا سپندارمذگان ؟!!

کمتر کسی است که بداند در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد،  روزی موسوم به روز عشق وجود داشته است. جالب است بدانید که این روز در تقویم جدید ایرانی مصادف است با ٢٩ بهمن، یعنی تنها ۴ روز پس از ولنتاین !! این روز"سپندار مذگان"یا "اسفندارمذگان"  نام داشته است! فلسفه بزرگ داشت این روز به عنوان "روز عشق"  به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را  ٣٠ روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هر یک از روز های ماه نیز نام داشتند! روز اول روز "اهورا مزدا"، روز دوم، روز "بهمن" (سلامت اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم، "اردیبهشت" (یعنی بهترین راستی و پاکی) که باز از صفات خداوند است، روز چهارم  "شهریور" (یعنی شاهی و فرمانروایی آرمانی) که خاص خداوند است، روز پنجم "سپندارمذ" بوده است. سپندارمذ لقب ملی زمین یعنی گستراننده، مقدس و فروتن است. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد.هر ماه یک بار، نام روز با ماه یکی می شده است. در همان روز که نامش با نام ماه یکی میشد جشنی ترتیب می دادند که با نام آن روز و ماه مناسبت داشت.

همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان (جشن عشاق) می گرفتند!

در این روز زنان به شوهران خود هدیه می دادند و مردان زنان و دختران خودرا گرامی می داشتند و به آن ها هدیه می دادند و از آنان اطاعت می کردند!


شاید هنوز دیر نشده باشد که روز عشق را از ٢۶ بهمن به ٢٩ بهمن (سپندار مذگان ایرانیان باستان) منتقل کنیم.

نويسنده: تارا تاريخ: ۱۳۸٧/۱۱/٢٥ موضوع: لينک به اين مطلب نظرات ()

درباره وبلاگ

زندگی همان عصاره ای است که هر کس باید آن را برای یک بار امتحان کند! حال بستگی به آن فرد دارد که این عصاره برایش همچون شهد باشد و یا همچون زهری تلخ گلویش را بیازارد؟؟ خود قضاوت کنید اگر عشق باشد این عصاره همانند شهدی شیرین و گوارا نیست؟


نويسندگان

لينکهاي روزانه

جستجوي مطالب

طراح قالب

© All Rights Reserved to hamebian.persianblog.com / Template By: Mohammad Azimi